Wirusowe choroby skóry

Opryszczka zwykła

Pojawia się jako, bolesne wykwity drobno pęcherzykowe. Występują one na granicy skóry i błony śluzowej. Infekcja ta wyróżnia się dużą skłonnością do nawrotów. Czynnikiem wywołującym chorobę jest wirus HSV (Hermes simplex virus). Istnieje wiele odmian tego wirusa, natomiast najczęściej występuje typ 1 (HSV1) – powodujący zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej, wargach, twarzy, tułowiu i kończynach, znacznie rzadziej natomiast na narządach płciowych. Równie częsty jest typ 2 wirusa (HSV2), który jest odpowiedzialny za powstawanie zmian w obrębie narządów płciowych i pośladków.

Brodawki zwykłe dłoni i stóp

Występują głównie u ludzi młodych. Są to hiperkeratotyczne, czyli pogrubione i zrogowaciałe grudki o nierównej powierzchni pojawiające się na dłoniach i stopach . Obszar skóry dotknięty zmianą chorobową staje się nierówny i szorstki w dotyku. Rzadko powodują dolegliwości bólowe. Brodawki zwykłe są najczęściej skutkiem zakażenia wirusem HPV 1, 2, 4 lub 7. Leczenie: Laser CO2, zewnętrzne preparaty z kwasami: salicylowym, mlekowym, 5-fluorouracylem.

Brodawki płaskie

Pojawiają się głównie u nastolatków, w postaci lekko wypukłych grudek o spłaszczonym kształcie i gładkiej powierzchni. Ich kolorystyka zbliżona jest do zabarwienia skóry, mają wielkość kilku milimetrów. Czasem przyjmują przebieg linijny w miejscu zadrapania. Najczęściej występują na twarzy i grzbietach dłoni. Pojawienie się brodawek płaskich wskazuje na zakażenie wirusami HPV-3.

Leczenie miejscowe: Laser CO2, krem z kwasem witaminy A

Mięczak zakaźny – Molluscum

Jest chorobą skóry powodowaną przez wirusa Poxvirus. Rozwija się w ciągu kilku tygodni od zakażenia, do którego dochodzi przez bezpośredni kontakt ze źródłem infekcji. Objawem choroby są pojawiające się na skórze perełkowate guzki wielkości kilku milimetrów z zagłębieniem pośrodku. Charakterystyczne jest wydzielanie się białawej, kaszowatej treści po uciśnięciu guzka. Zakażenia najczęstsze są u małych dzieci, choć możliwe są także u dorosłych.

Leczenie: Laser CO2, łyżeczkowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *