Łuszczyca

Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Średnia częstotliwość jej występowania oceniana jest na 1,5 – 2,5%. Na pojawienie się łuszczycy mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Wyróżniamy trzy podstawowe postaci kliniczne łuszczycy: zwyczajną, krostkową, stawową. Zmiany łuszczycowe lokalizują się na łokciach, kolanach, skórze owłosionej głowy, w pępku, na kości krzyżowej, a także na paznokciach rąk i stóp. Mają postać drobnych, dobrze odgraniczonych, rumieniowych grudek z białawą łuską na powierzchni. Zmiany paznokciowe mogą przypominać dołki w naparstku, co nazywane jest ,,naparstkowaniem” paznokci. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, charakteryzująca się różną częstością nawrotów i długością remisji. Zaostrzenia często są powodowane przez czynniki wyzwalające, takie jak: stres, infekcje, alkohol.

Leczenie zewnętrzne: stosuje się kremy z kwasem salicylowym, mocznikiem, pochodnymi witaminy D3, tazarotenem, korykosteroidami, dziegciem, zalecane jest także leczenie naświetlaniami UVB ?311.

Karboksyterapia: W naszej Klinice stosujemy również z powodzeniem w leczeniu łuszczycy zabiegi karboksyterapii. Podczas zabiegów, wprowadzamy pod zmiany łuszczycowe dwutlenek węgla. Dzięki karboksyterapii dochodzi do nowotworzenia, poszerzenia i udrożnienia zwężonych naczyń krwionośnych. Procesy te potęgują dotlenienie i odżywienie obszarów dotkniętych zmianami łuszczycowymi, a docelowo ustępowanie zmian łuszczycowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *